Enter the ad code for 468x60 ad spot

Smakstesting på Oasen skole

Av Oddleiv Johnsen Send e-post til forfatteren og Silje Rognsvåg Send e-post til forfatteren - Publisert: 4. november, 2009

Elevene på Oasen skole fikk testet smaksløkene sine.

Elevene på Oasen skole på Birkelid fikk mandag smake på søtt, salt, surt, bittert…og umami.

Dette i forbindelse med Smakens uke. Smakens uke er et prosjekt  fra Landbruk og Matdepartementet der 20 smaksteam blir sendt ut til 40 sjetteklasser over hele landet for å lære barna mer om bevisstgjøring av smak.

Prosjektet har utgangspunkt i handlingsplanen for bedre kosthold blant befolkningen som ble lansert i 2007.  Idag var den sjetteklassen på Oasen sin tur. Men hva er egentlig umami?

Det var den japanske professoren Kikunae Ikeda som først oppdaget smaksstoffet som fremkallet smaken han selv kalte umami i 1908. Stoffet som heter glutamat fremkaller umamismak i feks. kjøtt, tang og tomater. Oversetter du umami fra japansk betyr det “smakfullt” men kjøttaktig er blitt foreslått som en bedre oversettelse, i følge Wikipedia.

Her kan du se video av smakstestingen:

YouTube-forhåndsvisningsbillede
Logg inn
Utgiver: Mediehøgskolen Gimlekollen serviceboks 410, 4604 Kristiansand. Telefon: 38145000
Kontakt ansvarlig redaktør for mer informasjon