Tips oss:
Tips
38 14 51 30
Kontakt
Fylkesvaraordfører Thore Westermoen Pressefoto: Vest-Agder fylkeskommune
Setesdalsbanen har blitt bevilget 250000 kroner av Fylkesutvalget til vedlikehold.
Daniel Kolaas
Publisert: 12.05.2015 kl 14:49
Fylkeskommunen har valgt å bevilge en kvart million kroner ekstra til vedlikehold av Setesdalsbanen. Fylkesvaraordfører Thore Westermoen (Kristelig Folkeparti) ledet det enstemmige møtet.
- Hvorfor har dere valgt å bevilge dette?
- Setesdalsbanen er en av Vest-Agders store besøksmål med 18000 passasjerer hvert år og det er flott attraksjon på alle måter, forklarer Westermoen.
Vedtaket om å øke det fylkeskommunale tilskuddet til banen var enstemmig fordi Jernbaneverket sa ja til å øke til bevilgning til Setesdalsbanen.
- Det er flott at Jernbaneverket tar et større ansvar for Setesdalsbanen, sier fylkesvaraordføreren.
Pengene skal gå til vedlikehold, spesielt av infrastrukturen.
- Det er kostbart å holde en jernbane i teknisk god stand, men det er et utrolig viktig tiltak for å gjøre banen enda bedre og mer driftsikker, sier han.
Det er også foreslått at Riksvei 9 Setesdalen bevilges 10 millioner til å forbedre veien. Vegen blir omtalt som smal og svingete, med lav standard og trafikksikkerhet. Pengene skal sannsynligvis gå til å gjøre veien bredere.
Avdelingsleder for Setesdalsbanen, Tom Johansen, forteller at støtten er en gledelig nyhet.
- Det er veldig god hjelp. Setesdalsbanen kommer sterkere ut, forteller han.
I tillegg til støtten fra fylkeskommunen får Setesdalsbanen ytterligere 250000 av Jernbaneverket. Det er også gjort en betingelse om at de lokale partene skal være med på spleiselaget.