Tips oss:
Tips
38 14 51 30
Kontakt
Samtidig som det er gjort fremskritt i utviklingen av en vaksine mot denguefeber, har sykdommen spredd seg raskt i tropiske strøk.
Mandana Goodarzian
Publisert: 16.02.2010 kl 14:47
- Men det står nok mye arbeid igjen for å få en vaksine, men det jobbes intensivt. Vi håper på en vaksine, forteller overlege Ole Rysstad på Kristiansand sykehus.
Rysstad forteller at det ikke er mange tilfeller av denne typen smitte i året, men det er rundt 5 i Kristiansand.
Denguefeber som smittes via mygg sto ikke på listen over smittsomme sykdommer som må varsles til myndighetene. Men etter dødsfallet til en 52 år gammel kvinne fra Kristiansand som ble smittet av viruset da hun var på ferie i Thailand i 2008, ble det gjort endringer.
I et brev til Helse- og omsorgsdepartementet ba Nasjonalt folkehelseinstitutt om at også denguefeber ble varslingspliktig.
- Men at noen blir dødssyke forekommer nesten ikke i Norge, forteller Rysstad.
Rysstad forteller også at folk kan tro de har diare eller influensa fordi symptomene er lik influensa, men så har de egentlig denguefeber og ikke blitt sjekket.
- Det fins ingen behandling mot viruset. Men pasientene får væskebehandling intravenøst på grunn av dehydrering og nok av hvile så bruker de å komme seg, forteller Rysstad.
Les mer om denguevakisne her: