Klargjør siden...
Sørnett

-Vi må ikke ansette bare fordi de har fremmedkulturell bakgrunn

I Agder politidistrikt er det ikke en eneste fast politistilling besatt av noen med innvandrerbakgrunn.

Publisert:

Tall fra Statistisk sentralbyrå viser at det i 2005 ikke fantes noen i fast politistilling ved Agder politidistriktet med fremmedkulturell bakgrunn. Det finnes heller ikke i dag, men personalsjefen understreker at det er noe de jobber aktivt med.
-Det er blitt veldig fokus på mangfold av fremmed kulturelle, både her og på Politihøgskolen. Det rekrutteres bevisst, men problemet er at det er få søkere med innvandrerbakgrunn. Samtidig er det viktig å ha fokus på kvalitet og ikke ansette bare på grunn av bakgrunn, sier personalsjef Kjell Erik Eriksen.

Gode tilbakemeldinger etter praksis

Politistasjonssjef i Kristiansand, Ole Hortemo, kan fortelle at de har hatt utplassert andreårs studenter fra Politihøgskolen med fremmekulturell bakgrunn. Han tilføyer at det er opp til hver enkelt om de ønsker å søke ansettelsesforhold senere.
- Vi har hatt veldig gode erfaringer og gitt gode tilbakemeldinger til dem som har vært her. Det viktigste er vi at praksisstudenter er ressurssterke, avslutter han.