En titt i krystallkulen
Bynære områder får størst befolkningsvekst i fremtidens Agder.
Publisert: 22.01.2015 kl 19:51
- Mine tre hovedbudskap til Agder er befolkningsvekst, sentralisering og det at vi ikke har noen fasit, forteller seniorrådgiver i Statistisk sentralbyrå (SSB), Marianne Tønnessen.
På årets Agderkonferanse lyttet mange politikere og næringslivsledere oppmerksomt til Tønnessens analyser av hvordan befolkningen i Agder vil utvikle frem mot 2040.
[img123256_2RS]
- Nå er det er høye fødselsrater, men lav forventet levealder i Agder, sa Tønnessen fra scenen i Kilden kulturhus.
100.000 i 2025
Befolkningsanalytikeren forholder seg vanligvis tilstatistikk på hva som er eller har vært, og er nøye på å påpeke at hun ikke sitter på sikre tall om fremtiden.
Når hun likevel gnikket litt på krystallkulen torsdag, kunne hun spå at Kristiansand kan glede seg over å passere 100.000 innbyggere i 2025, ett år før arendalittene når 50.000. Da har ikke SSB tatt hensyn til eventuele kommunesammenslåinger, og Tønnessen tror heller ikke dette vil gjøre store utslag.
- Jeg tror ikke eventuelle kommunesammenslåinger vil bety noe for befolkningsutviklingen, sier hun.
Vekst i distriktene
Selv om byområdene, og spesielt Kristiansandsområdet, skal vokse mest, vil ikke distriktene oppleve tilbakegang.
- Vi forventer ingen distriktsfall, og er positive på distriktskommunenes vegne, sier Tønnessen.
Når Sørnetts reporter spør hvorfor det er høyere fødselstall, men lavere levealder i Agder sammenlignet med resten av landet, går ikke den erfarne befolkningsforskeren på limpinnen.
- Jeg tror nok ikke jeg som statistiker kan spekulere om slikt, smiler hun.
Nyheter Vis flere
Forskere bak ny studie beregner 170 billioner plastpartikler ut i verdenshavene. I Norge slippes det 19 000 tonn med mikroplast ut fra norske kilder på land hvert år. Med mikroplast som en global forurensning finnes det heldigvis flere som kjemper mot marin forsøpling i Norge.
Nyheter Vis flere
Forskere bak ny studie beregner 170 billioner plastpartikler ut i verdenshavene. I Norge slippes det 19 000 tonn med mikroplast ut fra norske kilder på land hvert år. Med mikroplast som en global forurensning finnes det heldigvis flere som kjemper mot marin forsøpling i Norge.