Tips oss:
Tips
38 14 51 30
Kontakt
KREFTDAGEN: Ole Alexander Oppdalshei forteller at forebygging av kreft er tema for den internasjonale kreftdagen 04. februar. FOTO: Thomas Barstad Eckhoff
Torsdag 4. februar er den internasjonale kreftdagen. Til tross for dette er det ingen offisiell markering i Kristiansand, men Kreftforeningen er klar på sitt budskap for denne dagen.
Ida Louise R Johansen
Publisert: 04.02.2010 kl 14:30
Hvert år får 26.000 personer kreft i Norge, og tallet øker. Innen 2020 regner Kreftforeningen med at nesten 31.000 nordmenn årlig vil få en kreftdiagnose. Med god forebygging kan tallet reduseres, melder NTB.
På verdensbasis får 12 millioner mennesker kreft årlig, og 7,6. millioner dør av kreft. I Norge er det slik at to av tre som får kreft overlever. Det skyldes i hovedsak at screeninger og bedre diagnostikk fører til at kreften oppdages tidligere. Behandlingsmetodene er også mer presise.
Tema for kreftdagen Assisterende generalsekretær for Kreftforeningen, Ole Alexander Oppdalshei, forteller at årets tema for den internasjonale kreftdagen er forebygging av kreft. De viktigste punktene for forebygging er å ikke røyke, være i fysisk aktivitet og spise mye frukt og grønt. - Vi jobber med å innføre gratis frukt og grønt til alle skoler i Norge, og for å øke aktivitetsnivået i skoledagen. Det er ingen garanti for å unngå kreft, men det er mye man kan gjøre for å minske risikoen, forteller Oppdalshei.
Spis frukt og grønt Nina Cecilie Øverby, førsteamanuensis ved instituttet for folkehelse, idrett og ernæring ved Universitetet i Agder(UiA), forteller at livsstil og kosthold har stor sammenheng med kreft. - Det er noe i kostholdet som kan øke risikoen for å få kreft, slik som rødt kjøtt, men det er også noe som kan redusere det. Spiser man mye frukt og grønnsaker, er risikoen mindre for å få kreft, viser etiologiske studier, forteller hun. Hun legger til at også overvekt og alkohol har stor innvirkning på kreft.
[img11842_2LM]
Øverby forteller at riktig valg av frukt og grønnsaker kan være avgjørende for risikoen av kreft. - Det er veldig bra å spise frukt og grønnsaker med sterk farge, fordi de inneholder antioksidanter, forteller Nina Cecilie Øverby.
Frisk av kreft
Kåre Melhus, førstelektor og leder for Mediehøgskolens kurs - og kompetansesenter hadde tykktarmskreft for 14 år siden. Kreften ble oppdaget ved en tilfeldighet, etter at han besvimte. Legene trodde først det var epilepsi, men fant fort ut at det var noe annet. - Hadde det ikke vært for at jeg besvimte, hadde det nok tatt mye lengre tid før legene hadde funnet det ut. Jeg hadde ikke begynt å få noen symptomer ennå.
Han forteller at det var en forholdsvis uproblematisk opplevelse, og at han er veldig glad for at det ble oppdaget så tidlig. Når kreft i tykktarmen begynner å spre seg, er prognosene for å bli frisk veldig dårlige. - Det er mange som ikke har vært så heldig som jeg har vært, og har dødd av tykktarmskreft. Det er utrolig trist. Jeg takker Gud 19. desember hvert år for at jeg får leve enda et år, forteller han. 19. desember var den dagen han ble operert.
Melhus synes det er veldig bra at det er en internasjonal kreftdag i verden. - Det er mindre dramatisk å få en kreftdiagnose idag enn det har vært før, og god forskning har gjort det enklere å behandle kreft. Det er viktig å markere denne gode utviklingen, og fokusere på at det er viktig med sunn og god livsstil.
[img11842_3RM]
Klikk på et nøkkelord for å vise andre relevante artikler.