Tips oss:
Tips
38 14 51 30
Kontakt
Fra onsdag blir ytterligere 1523 offentlig ansatte i Kristiansand tatt ut i streik.
Morten Marius Larsen
Publisert: 31.05.2010 kl 12:42
Konsekvensene av streiken blir mange dersom det ikke blir enighet mellom partene før onsdagens opptrapping. Stengte skoler, barnehager og legesentre, utsatte operasjoner og søppel i gatene blir hverdagslig kost.
Stenger grunnskolen
1031 av de streikende tilhører skoleetaten. Dermed blir det ikke lenger mulig for noen av byens barne- og ungdomsskoler å holde åpent.
- Vi har planlagt tentamener for 8. og 9.-trinn på onsdag, torsdag og fredag. Dette blir utsatt eller avlyst, forteller Atle Andersen, inspektør ved Oddemarka skole, som håper på en rask løsning.
- Hvis tentamen blir avlyst, må vi basere standpunktkarakteren på tidligere prøver. Mange av elevene gleder seg til fri, men for andre er dette en siste mulighet til å vise hva de er gode for, sier Andersen.
Søppel i gatene
I Markens gate er det ikke lenger noen som fjerner søppel, og avfallet flommer i gatene.
- Ta med søppelet deres hjem, sier byingeniør Terje Lilletvedt.
Fra onsdag streiker 65 ansatte i teknisk sektor. Dette innebærer i hovedsak renholdere og vaktmestere.
Langt fra løsning
Streikeleder i Unio/Spekter, Ingunn Abildgaard, forteller at partene står langt fra hverandre.
- Jeg ser ingen enighet i nærmeste framtid, sier Abildgaard, som forteller at partene ikke vil møtes i dag.